Στις 22 Μαρτίου 1963 κυκλοφορεί από την Parlophone το debut album των Beatles “Please, Please me”. Έμεινε στην κορυφή του Record Retailer’s LP chart για 30 εβδομάδες, κάτι πρωτόγνωρο για την εποχή, καθώς μέχρι τότε στις πωλήσεις κυριαρχούσαν τα soundtracks. Χαρακτηριστικό της δημοφιλίας και της απήχησης των σκαθαριών το γεγονός πως στην κορυφή των charts το “Please, please me” το διαδέχτηκε το επόμενο album τους “With the Beatles”. Στην παραγωγή ο George Martin, στις περισσότερες συνθέσεις οι Lennon & McCartnet, κομμάτια έγραψαν όμως και οι Ringo Starr και George Harrisson. Η ιστορία που έγραψαν οι Beatles είναι λίγο πολύ γνωστή, εμείς επιλέγουμε σήμερα το 1ο τους single με τίτλο “Love me do”.
Τελευταίες δημοσιεύσεις:
- Εκείνος κι εγώ: Τί είναι τελικά η μεταπολίτευση;
- Γαλλία: Κατανόηση του 2024, μέσα από το 2023
- Κυβέρνηση μιας ταχύτητας και η θεωρία της φυσικής επιλογής
- Εκείνος κι εγώ: Γαλλικές εκλογές – Η πρώτη ζαριά
- Σου γυρίζει το μάτι, ν.307 | Φέτα, ελιά και Κούλη βασιλιά
- Το κοινωνικό κράτος επένδυσης ως πρόταση διακυβέρνησης
- Εκείνος κι εγώ: Λάρκο – ΓΕΚ Τέρνα μέσω Άμπου Ντάμπι
- Σου γυρίζει το μάτι, ν.306 | Κράτος πλυντήριο
Σάββατο, 27 Ιουλίου